Ako vybrať čaj?

Vychutnajte si šálku podľa svojej chuti

Čaj má mnoho podôb, chutí, vôní aj účinkov. Pod označením čaj nájdete okrem lístkov čajovníka aj byliny, ovocie, kvety, korene či kôry stromov. Konkrétna zmes vám pomôže s riešením zdravotných ťažkostí, zlepšením koncentrácie, s chudnutím, rovnako tak môže byť ale gurmánskym zážitkom alebo súčasťou ranného rituálu. Nemôžete spať? Trpíte úzkosťou? Alebo potrebujete trochu upokojiť? Bylinný čaj je pre vás tou správnou voľbou. Ale viete, podľa čoho bylinkový čaj vyberať? Poradíme vám a k tomu pre vás máme pripravený recept na bylinnú zmes pre lepšiu náladu.

  • Michaela, redaktorka Heureka.sk
  • Doba čítania: 6 minút

Typy čajov

Jednodruhový bylinný čaj

Jednodruhový bylinný čaj je vyrobený len z jednej bylinky.

  • Vyberajte podľa ťažkostí, ktoré vás trápia

  • Z čerstvých alebo sušených byliniek

  • Najlepšie chutí horúci

  • Má liečivé vlastnosti

  • Nie každá bylinka chutí dobre


Čaj z bylinnej zmesi

Čaj z bylinných zmesí sa vyrába z viacerých druhov byliniek.

  • Z čerstvých či sušených byliniek

  • Má liečivé vlastnosti

  • Vychutnajte si ho horúci

  • Môže obsahovať škodlivé látky

Bylinné čaje

Ako jednodruhové čaje, tak aj bylinné zmesi možno zaobstarať v bio kvalite. Väčšina bylinných čajov tiež býva bezkofeínových.

Aby mohol byť čaj označený za bylinný, potom musí obsahovať minimálne 50 % liečiviek.

Čierne čaje

Najznámejší z pravých čajov získavaných z čajovníkových listov čierny čaj má výraznú hnedú až červenkastú farbu a trpkú chuť, ktorú získava vďaka dlhej oxidácii. Jeho nespornou výhodou je dlhá trvanlivosť. Zatiaľ čo zelený čaj začína strácať svoje vlastnosti už po roku od spracovania, čierny si ich udrží niekoľko rokov. Jeho typickou vlastnosťou je povzbudenie vďaka vysokému obsahu teínu (kofeín v čaji).

Zobraziť viac

K najkvalitnejším čiernym čajom patria tie z oblasti indického Darjeelingu, Assamu, Srí Lanky, Nepálu a Číny (provincie Jün-nan a Anhui). Vysoko cenený Darjeeling pochádza zo Západného Bengálska a možno ďalej rozdeľovať podľa obdobia zberu na prvý, medziobdobie, druhý a jesenný zber. Všeobecne sa dá povedať, čím neskorší zber, tým plnšia a ťažšia chuť.

Za tmavý čaj Pu erh sa označuje čaj z čínskej provincie Jün-nan, ktorá je typická vyššou nadmorskou výškou a klímou. Čaje pu erh sú typické tmavšou farbou a výraznejšou zemitou chuťou. Je možné z nich pripraviť viac nálevov.

Čierne čaje

Zelené čaje

Do rozsiahlej skupiny zelených čajov patria kvalitné japonské spolu s Matchou, čínske, vietnamské, kórejské a taiwanské. Zelený čaj prechádza pri spracovaní len krátkou oxidáciou, vďaka tomu má svetlejšiu zelenožltú farbu, jemnejšiu chuť i vôňu. Je cenený pre svoje antioxidačné účinky a schopnosťou zrýchľovať metabolizmus.

Zobraziť viac

Dnes už svetoznáma Matcha je rozomletý zelený čaj pochádzajúci z Japonska. Prášok má vďaka skladovaniu v tme a bez prístupu kyslíka jasne zelenú farbu. Pred podávaním sa rozmieša s teplou alebo studenou vodou. Na rozdiel od bežného čaju, kedy pijete len výluh z čajových lístkov, je táto koncentrácia hutnejšia. Matcha čaj zvyšuje sústredenie a dodáva energiu. Pomáha v prevencii rakoviny vďaka obsahu látky katechín EGCG a znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb. Tiež pomáha pri chudnutí.

Zelené čaje

Matcha čaje

Biele čaje

Úplne iné spracovanie vyžaduje čaj biely. Ten pravý sa pestuje v čínskej provincii Fu-ťien a obsahuje veľmi mladé lístky čajovníka, ktoré neprechádzajú oxidáciou. Lístky sa iba sušia, nálev má preto svetlo žltú farbu a jemnú, ľahko sladkastú chuť. Označenie biely získal podľa jemného striebristého páperia na povrchu púčikov. Okrem Číny sa dnes už pestuje vo viacerých oblastiach napr. vo východnom Nepále, Taiwane, severnom Thajsku a Indii (biely Darjeeling).

Biele čaje

Čaje Oolong

Špecifickú skupinu čajov pochádzajúcu z Číny a Taiwanu s arómou menej horkou chuťou môžete poznať pod mnohými názvami - najčastejšie oolong, polozelené, žltozelené alebo modré čaje. Oolongy sa rôznymi metódami spracovania tiež ochucujú, vďaka čomu môžu prekvapiť dymovou, ovocnou alebo kvetinovou arómou. Medzi najznámejšie oolongy patrí Tie Guan Yin (Železná bohyňa) alebo napríklad mliečny oolong so zaujímavou krémovou chuťou.

Ovocné čaje

Namiesto čajových lístkov obsahujú ovocné čaje aspoň 50 % ovocia. Zvyšok tvoria iné časti rastlín – listy, kôra a kvety. Najčastejšou prísadou je ibištekový kvet, ktorý spôsobuje červenkastú farbu. Na trhu nájdete tiež aromatizované čaje, pri ktorých tvoria základ pravé čajové lístky, ale doplnené prírodnými alebo umelými aromatizačnými látkami. Kvalita týchto čajov sa dosť líši. Pri nákupe čítajte zloženie a sledujte podiel ochucujúcich surovín. U slivkového čaju podiel sliviek, u jahodového podiel jahôd.

Čaje rooibos

Za nepravý čaj je ďalej označovaný známy rooibos, ktorý pochádza z Juhoafrickej republiky a vyrába sa z listov kríka čajovníka kapského. Je charakteristický svojou červenkastou farbou, vďaka ktorej sa môžete stretnúť s označením červený čaj. Obľubu si nápoj získal pre svoju sladkastú až orechovú chuť a absenciu povzbudzujúcich látok. Je teda vhodnou alternatívou pre osoby, ktorým nevyhovujú povzbudzujúce účinky, deti alebo tehotné ženy.

Zobraziť viac

Rooibosu veľmi podobný čaj Honeybush pochádza aj z južnej Afriky, konkrétne z kríka cyclopia, a svojou červenkastou farbou by ľahko mohlo dôjsť k zámene. Po ochutnaní však hneď spoznáte rozdiel. Sladkastá medová chuť sa skvele hodí na popíjanie pred spaním. Podobne ako Rooibos nemá totiž Honeybush povzbudzujúce účinky.

Čaje Rooibos

Špeciálne druhy čajov

Chcete vyskúšať niečo neobvyklé? Potom siahnite napríklad po kvitnúcom čaji. Ten predstavuje malú guľôčku vytvorenú z usušených čajových lístkov a kvetov, ktorá sa po zaliatí vodou rozvinie. Tiež skúste pečený čaj, ktorý sa vyrába z ovocia a ovocnej šťavy. Pridávajú sa doň kúsky ovocia, cukor a korenia, niekedy aj rum.

Urobte radosť svojim blízkym a kúpte im darčekovú čajovú kazetu.

Podľa čoho vybrať

Účel použitia

Najprv si dobre rozmyslite, za akým účelom budete čaj užívať. Môže to byť zo zdravotných dôvodov, prípadne si chcete čajom navodiť dobrú náladu, alebo si len tak pri popíjaní čaju doprajete odpočinok. Bylinné čaje preto vyberajte podľa účinkov:

  • Urologický - čaj väčšinou obsahuje brusnice a ďalšie bylinky, ktoré vám pomôžu napríklad pri zápale močových ciest
  • Detoxikačné - zbavia vaše telo škodlivých látok
  • Čaj na chudnutie - čaj väčšinou potláča chuť do jedla a tiež podporuje rýchlejšie spaľovanie tukov
  • Prieduškový - čaj vám pomôže zbaviť sa dávivého kašľa a zápalu priedušiek
  • Pre tehotné a dojčiace ženy - čajová zmes je veľmi prospešná pre nastávajú mamičky a mamičky, ktoré dojčia

Druh byliniek

Viete, na čo jednotlivé najznámejšie druhy byliniek slúžia? Nie? Potom určite čítajte ďalej. Nielenže má každá bylinka iné účinky, ale aj inak chutí.

  • Čierna baza - pomáha proti chrípke a prechladnutiu
  • Harmanček - upokojuje, navodzuje pokoj a harmóniu
  • Medovka - povzbudzuje a upokojuje podráždené nervy
  • Šípka - posilňuje imunitu
  • Materina dúška účinne bojuje proti prechladnutiu a chrípke
  • Žihľava - pomáha pri rôznych druhoch alergií
  • Mäta - navodzuje pohodu a podporuje správne trávenie
  • Púpava – znižuje krvný tlak
  • Aníz - uvoľňuje kŕče a zbavuje menštruačných bolestí
  • Tymián - pôsob aj proti zažívacím ťažkostiam
Ďalšie liečivky

Balenie

Ako si najradšej pripravujete čaj? Máte radšej čaj sypaný, ktorý si sami doma odvážite, alebo dáte prednosť čajom porciovaným, dodávaným vo vrecúšku?

  • Porciovaný čaj - čaj vo vrecúšku je praktický na cesty aj na rýchlu prípravu nápoja; nemusíte nič vážiť; jedno vrecko vylúhujete v 2 dl vriacej vody
  • Sypaný čaj - sypaný čaj musíte odvážiť podľa inštrukcií výrobcu, ktoré sú uvedené na obale čaju
Bylinný čaj by mal byť povinnou súčasťou každej domácej lekárničky.

Hmotnosť

Máte svoj obľúbený bylinný čaj? Potom si určite kúpte väčšie balenie, ktoré často býva aj cenovo výhodnejšie. Ak sa ale ešte len rozhodujete a neviete, ktorý pre vás bude tým pravým, odporúčame zakúpiť menšie balenie.

Spôsob spracovania

Čaje je možné rozdeľovať podľa spôsobu spracovania na lístkové, zlomkové, drviny a prášky. Každá technológia má výrazný vplyv na kvalitu nápoja. Menej kvalitné čaje obsahujú príliš veľa drviny a čajového prachu.

  • Lístkové čaje - skladajú sa z celých lístkov čajovníka, sú najkvalitnejšie a zároveň najdrahšie. Lístky sa spracovávajú rolovaním, ktoré spôsobia popraskanie pletiva a uvoľnenie chutí i vôní.
  • Zlomkové čaje - obsahujú roztrhané čajové lístky, ktoré sú roztlačené, natrhané a zarolované pomocou technológie CTC (crushing, tearing, curling) tak, aby sa štruktúra lístkov narušila natoľko, že dôjde k intenzívnejšej fermentácii a uvoľneniu chutí.
  • Čajová drvina - získava sa rozsekaním zavädnutých lístkov. Drvina sa potom fermentuje a suší do konečnej podoby. Tento spôsob spracovania sa využíva na priemyselnú výrobu čajov v nálevových vreckách.
  • Čajový prach - často sa jedná o odpad, ktorý vzniká pri spracovaní. Niektorí výrobcovia ho pridávajú do čajových vrecúšok na zníženie výrobných nákladov. Na prvý pohľad je ťažké rozoznať, či je vo vrecúšku jemná drvina alebo prach. Pokiaľ sa však pozriete do krabičky a na dne uvidíte prášok, pravdepodobne je do vrecka pridaný čajový prach. Výnimku tvoria čaje, ktoré sa na prášok spracovávajú zámerne, napríklad matcha.

Fermentácia a oxidácia

Pojmy fermentácia a oxidácia sa u čajov často nesprávne zamieňajú. Fermentácia je proces premeny organických látok - kvasenie, najčastejšie sacharidov, ktoré sa v potravinárstve objavujú pri spracovaní alkoholov, octov, mliečnych produktov, ciest alebo napríklad syrov. Proces prebiehajúci pri spracovaní čaju sa nazýva oxidácia, pri ktorom sa menia skupiny chemických látok obsiahnutých v rastlinách (polyfenoly). Tento proces dodáva pravým čajom typickú farbu aj chuť.

Pri výrobe pravých čajov dochádza k oxidácii polyfenolov

Účinky

Čaje majú rôznorodé blahodarné účinky na zdravie a psychické rozpoloženie. Môžu povzbudiť (čierny, zelený čaj) alebo naopak upokojiť (medovka, ľubovník, chrániť telo pred oxidačným stresom, podporovať funkciu vnútorných orgánov. Pomôžu vám s chudnutím, detoxikáciou, prečistením dýchacích ciest aj so zlepšením zažívania. Zjednodušene sa dá povedať, že takmer na každý zdravotný problém si môžete zaobstarať čaj, ktorý nejakou mierou prispieva k jeho zlepšeniu. Mnoho účinkov, ktoré sa čajom pripisujú, však nie je potvrdené žiadnou štúdiou. Ak chcete mať istotu, zamerajte sa na také čaje a zloženie, ktorých účinky už boli potvrdené odbornými štúdiami, ich výsledky sú často voľne dostupné na internete. O radu môžete tiež požiadať svojho lekára či lekárnika.

Jedovaté látky

Pri nákupe čaju pozorne čítajte jeho zloženie. Občas sa môže stať, že v ňom nájdete škodlivé alebo dokonca jedovaté látky. Veľkým rizikom sú najmä bylinné zmesi. Jedovatými látkami sú napríklad pyrolizidínové a tropánové alkaloidy. Pesticídy, nikotín a dusičnany zase veľmi škodia deťom. Vyberajte si preto také čaje, ktoré obsahujú čo najmenej druhov bylín.

Nebezpečné však môžu byť aj plesne, ktoré sa v čajových zmesiach nachádzajú. Tie však bohužiaľ sami nemáte možnosť odhaliť. Plesne je možné vystopovať len na základe laboratórnych testov. Výskumníci však dodávajú, že niektoré čaje obsahujú stopové množstvo plesní, ktoré ale nie je nijako škodlivé.

Príprava čaju

Príprava jednotlivých typov pravých aj nepravých čajov sa líši. Odporúčaný spôsob prípravy nájdete na obale. Mení sa postup, teplota vody a doba lúhovania. Na prípravu sypaného čaju je ideálna kanvica alebo väčšia šálka zo skla, keramiky, porcelánu, kde majú lístky dosť miesta na rozvinutie a uvoľnenie chutí. Po uplynutí potrebnej doby na lúhovanie čaj preceďte cez sitko. Užitočnou pomôckou na prípravu je rýchlovarná kanvica s termoreguláciou, ktorá ohreje vodu od 50 do 100 °C.

Druh čaju Doba lúhovania
Bylinný 10 – 15 minút
Ovocný 5–10 minút
Čierny 3–6 minút
Zelený 1–2 minúty
Biely 1–5 minút
Oolong 1–50 sekúnd
Rooibos 5 minút
Ajurvédsky 5–10 minút
Maté 5 minút
Lapacho 15 – 20 minút
  • Čierny čaj sa zalieva vriacou vodou a lúhuje 3–6 minút.
  • Na prípravu zeleného čaju dajte zovrieť vodu a nechajte ju vychladnúť na 60–80 °C a lúhujte 1–2 minúty. Čím chladnejšiu vodu a kratšiu dobu lúhovania použijete, tým jemnejší čaj získate.
  • Oolongy zalievajte vodou s teplotou 80–95 °C a lúhujte necelú minútu.
  • Biele čaje potrebujú 1–5 minút vo vode o teplote 80 °C.
  • Bylinné čaje sa zalievajú vriacou vodou a nechávajú lúhovať maximálne 15 minút v zakrytej kanvičke či hrnčeku. Avšak byliny sú rôzne a preto si vždy prečítajte odporúčania výrobcu.
  • Pečené čaje sa zalievajú vriacou alebo studenou vodou a nechajú sa rozpustiť.
Zelené čaje fungujú ako antioxidanty a svojimi priaznivými účinkami na telo sú skvelými životabudičmi

Pripravte si čaj na dobrú náladu

Keď vás prepadne clivota, uvarte si čaj, otvorte si knižku a odpočívajte.

Na prípravu potrebujete zmes týchto bylín (zoženiete ich v bylinkárstve aj na internete):

  • Železník lekársky
  • Kotvičník zemný
  • Mäta pieporná
  • Harmanček pravý
  • Lipa srdcovitá

Ďalej si k ruke pripravte:

  • Polievkovú lyžicu
  • Čajovú lyžičku
  • Pol litra horúcej, nie vriacej vody
  • Váš obľúbený hrnček

Postup:

Od každej byliny si do uzatvárateľnej nádoby pridajte jednu čajovú lyžicu a dobre premiešajte. Do hrnčeka si odsypte jednu čajovú lyžičku zmesi a zalejte ju pol litrom horúcej vody. Voda by mala mať 70–80 °C. Nechajte čaj lúhovať po dobu 7 minút a potom ho sceďte.

Zmes samozrejme môžete uchovávať v uzavretej, najlepšie vzduchotesnej nádobe niekoľko mesiacov.

V poslednej dobe sú veľmi obľúbené čaje s CBD, ktoré prospievajú našej psychike a tiež napríklad zmierňujú najrôznejšie bolesti, kŕče a priaznivo pôsobia aj na našu nervovú sústavu.

Príslušenstvo

Bylinky

Sita

Hrnčeky a šálky

Cukor

Medy

Rýchlovarné kanvice

Čajníky

Odmerky

Najčastejšie otázky

Sú bylinné čaje vhodné aj pre malé deti?

Nie všetky. Výrobcovia väčšinou na obaloch svojich produktov uvádzajú, či sú vhodné pre deti, prípadne pre tehotné alebo dojčiace ženy. Zároveň na slovenskom trhu nájdete nespočetné množstvo čajov, ktoré sú priamo určené pre našich najmenších.

Môžem užívať čajovú zmes s pestrecom mariánskym, keď čakám bábätko?

Pestrec mariánsky rozhodne nie je vhodný pre tehotné ženy. Môže mať negatívny vplyv na vývoj plodu.

Už pár mesiacov nemôžem poriadne spať, ktorý čaj je pre mňa najvhodnejší?

Odporúčame siahnuť po čaji so sušenou levanduľou alebo po čaji s CBD, ktorý obsahuje sušené konopné kvety a listy. Čaj pite zhruba 2 hodiny predtým, než pôjdete spať.